paradise bonsai

Bonsai bodur ağaç bakımı

12 Mayıs
 • Paradise Flowers
 • 0 comment

Çin’de başlayıp Japonya’ya ardından bütün dünyaya yayılan bir bitki geliştirme sanatı olan Bonsai, bodur ağaç görünümüyle bulunduğu her ortama dekoratif bir hava katar.

Her ne kadar bonsailer boyut itibariyle küçük olsalar da normal bir ağaçtan genetik olarak farkları yoktur. Bonsailer yalnızca birtakım teknikler ile saksıda yaşamaya alıştırılmış minyatür ağaçlardır. Herhangi bir ağaç ve yahut çalı da birtakım teknikler ile bonsai haline gelebilir.

Bir fidanın yaşlı bir ağaca dönmesi için gereken zaman Bonsaide bir takım teknikler kullanılarak hızlandırılır. Fidana olduğundan daha yaşlı bir görünüm kazandırılır. Bunun için kimi budamalar ve dalları biçimlendirme teknikleri kullanılır.

Japonların dünyaca ünlü Bonsai ağacının doğru yetiştirilmesine yönelik ipuçlarını bu yazımızda derledik.

Satın aldığınız veya size hediye olarak gönderilen Bonsai bitkinizin bakımı nasıl yapılır bilmiyorsanız, bonsai bakımına dair verdiğimiz ipuçlarını mutlaka uygulayın.

Bonsai bakımı ile ilgili 20 ipucu


 • Uzmanından bonsai bitkisi bakımının videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz;
  Sulama çok önemlidir.
  Küçük ağacınız ne fazla sulanmalı ne de kuruyacak kadar susuz bırakılmalıdır. Fazla sulanan bitkinin kökleri çürür ve susuz bırakılan bitki kuruyarak ölür.
 • Su miktarını toprağa göre belirleyin. Bitkinizin toprağına dokunarak nemini kontrol edin ve sulamayı yavaş yavaş, toprak suyu tamamen emene dek yapın. Sıcak havalarda gün aşırı, kış aylarında 3 güne bir sulama yapın.
 • Yaz aylarında sulama yaparken; bitkinizi yerleştirdiğiniz tabakta biraz su bırakın, böylece bitkini ihtiyacı olan kadarını toprağı ile çekebilecektir.
 • Toprağın her yerinin nemli olduğundan emin olun. Sulama yaparken toprağın tamamıyla ıslatılarak kuru bölge kalmadığından emin olun ki bitkiniz sağlıklı kalsın.
 • Bitkinizi üşütmeyin. 12- 13 dereceden daha soğuk ortamlar bonsai için yaşaması kolay olmayan bir atmosfer oluşturur.
 • Yılda 4 defa vitamin ile besleyin. Bitkiniz için, her mevsim başında suyuna vitamin eklerseniz daha sağlıklı olacaktır.
 • Bitkinizi budayın. En aşağıda bulunan dalları budarsanız bitkinizin kökü ve gövdesi daha rahat şekil alabilir.
 • Geçiş mevsimlerinde budama yapın. Yaz ve kış budama için uygun mevsimler olmamakla birlikte baharı tercih etmeniz önerilir.
 • 2-3 yılda bir toprak değiştirin. Tüm bitkiler gibi bonsai de aynı toprakta daima kalamaz. Bu onun beslenmesine engel olur.
 • Saksı değişimi sırasında toprağın tamamen kuru olduğundan emin olun. Böylelikle saksı değişimi sırasında kökleri zarar görmez.
 • Bitkiniz karanlığa hapsolmasın. Gündüzleri olabildiğince aydınlık bir alanda olmalıdır.
 • Hava akımına maruz kalmamalı! Bonsai bitkiniz, tüm salon bitkileri gibi hava akımına, klimaya maruz kalmamalıdır.
 • Kesinlikle direkt güneş ışığı görmemelidir. Bonsai aydınlık ortam ister ama güneşe dikkat!
 • Bitkiniz tüm gün güneş görmesin. Bonsai bitkinizin istediği güneş aydınlığı sabah veya öğlen için yeterlidir. Tüm gün aydınlık ışıl ışıl bir ortamda durması gerekmemektedir.
 • Yaprakları da sulamayı ihmal etmeyin. Bitkinizin yapraklarını fıs fıs ile duşlama tekniği ile sulamalısınız.
 • amlacıkları temizleyin. Yaprakları suladıktan sonra damlacıkların kalmadığından emin olun ki mercek görevi görüp güneş ışığı ile bitkinizi çürütmesin.
 • Toprağın seviyesini kontrol edin. Sulama, gübreleme vs işlemler toprağın gerekli seviyenin aşağıya düşmesine neden olabilir. Bu işlem yavaş gerçekleşeceğinden gözünüzden kaçabilir.
 • Mutfak bitkiniz için ideal bir alandır. Çok sıcak veya soğuk olmayan, nemi seven ortamlar bonsai için keyifle yetişeceği alanlar sağlar.
 • Isınayım derken bitkinizi öldürmeyin! Radyatör panelleri, soba yanları, kalorifer peteklerinin üzeri bonsainin kurumasını ve ölmesini hızlandırır.
 • Yaprak dökümünün zamanı önemli. Bitkiniz sonbahardan önce yaprak dökmeye başladıysa saksı değişimi istiyor demektir.

 Bonsai Çeşitleri Nelerdir?

Bonsai Türleri, Ficus, Aser, Platanus, Carpinus, Ardıçlardan oluşmaktadır. Bonsai hassas bir bakım gerektirir.

Bonsai Yetiştirmeye Yeni Başlayanlar İçin;

Güzel görünümlü, sağlık bir bonsaiye sahip olmak için ilk önce sabırlı olmak gerekir. Kimse kolay ve hızlı bonsai yetiştiricisi olabileceğini düşünmemeli. Öncelikle doğru fidan seçmeniz gerekir.

Bunun için önerilen 6 yönetm bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Tohumdan bonsai yetiştirmek
 2. Fidandan bonsai yetiştiremek
 3. Çelikten üreterek yetiştirmek
 4. Havai köklendirme yaparak bonsai yetiştirmek
 5. Yamadori yani doğadan toplamak 
 6. Laboratuvar ortamında kültür uygulaması ile bonsai yetiştirmek.

Seçim size kalmış ancak ben tohumdan bonsai yetiştirmek istiyorum diyorsanız bu minimum 5 yılınıza mal olacaktır. İlk bonsainiz için önerilen hazır yetişmiş bir ağaç ile başlamaktır. İğne, sivri yapraklı ağaçlar başlangıç için kolaylık sağlayacaktır. Bonsai ağacınızı seçerken özellikle dikkat etmeniz gereken nokta ağacın boyu ve dallarıdır. Boyuna oranla kalın bir gövdesinin olması ve gövdenin her yönünden çıkan yeteri kadar sayıda dala sahip olması önemlidir. Paradise Flowers ‘dan edinebileceğiniz bonsainize nasıl bakmanız gerektiğine dair detaylı bilgiyi yazının başında belirtmiştik. ?
Bonsai FiyatlarıBir diğer basit yöntem de bonsai ekim kitleri ile başlamaktır.

 

Bonsai, bakımı çok zor olmayan ancak ihmale de gelemeyen bir bitki yetiştirme yöntemidir. Uzun ömürlü bitkiler için ideal yaşam alanı olabilen aynı zamanda görünümü ile de her daim tercih edilmektedir. Fiyatlandırma olarak da ortalama bir saksı bitkisi olarak düşünülebilir. 100TL’den başlayıp bitkinin türü, yaşı ve tasarımı ile orantılı olarak fiyatları artış gösterebilmektedir.